Rodinná tradice
Miroslav Drábek narozen 3.5.1965 v Českých Budějovicích. Absolvent střední průmyslové školy stavební v Č. Budějovicích. V začátcích ovlivněn rodinnou tradicí – dědeček František Pitálek zachycoval jihočeskou krajinu, ale vytvořil i řadu zátiší a portrétů.
V letech 1987-89 se mění přesná technická kresba v nutnost svobodného vyjádření svých snů, nálad a pocitů. Poté privátní studium klasické olejomalby v ateliéru malířky Věry Šteflové v Praze. Drábkovým hlavním výrazovým prostředkem je barva… jak sám říká „mým zdrojem inspirace je 19. století a velký francouzský malíř E. Delacroix.“ Jeho hlavními tématy se staly nejrůznější výjevy z cirkusového nebo divadelního prostředí, ale i vše co s sebou přináší život ve své zdánlivé všednosti. „Jsem přesvědčen o tom, že pouze upřímná a poctivá zpoveď, která prostřednictvím barev, kresby či zvolené kompozice osloví člověka, má smysl a to je můj cíl.“ V letech 1988 a 1989 účasten na několika společných výstavách v rámci Jihočeského kraje. Od roku 1990 zastoupen svými obrazy v galeriích DÍLO Č. Budějovice, později v galeriích Zlatý Kříž Č. Budějovice, Zlatá Kotva Mariánské Lázně, ATRAX Přerov a v jiných galeriích.
František Pitálek se narodil 22.2.1915 v Todni u Trhových Svinů jako třetí dítě z pěti. (Marie, Anna, Růžena a Jan). Základní školu vychodil v Trhových Svinech. Vyučil se malířem pokojů u fi. Fábera v Českých Budějovicích. Rád maloval různé ornamenty, které v té době byly moderní. Po vyučení neměl dostatek peněz na to, aby se mohl tak zvaně udělat pro sebe, tedy osamostatnit se. Přijal zaměstnání u ČSD, kde pracoval jako průvodčí, později vlakvedoucí. Toto zaměstnání (turnusový režim) mu umožnilo se věnovat své největší zálibě – malování. Ve 25 letech se oženil s Miloslavou Hybšovou z Borovan. Jako manželka měla na něj inspirující vliv a jeho zálibu v malování podporovala a byla vždy prvním velice citlivým kritikem jeho tvorby.
Maloval zátiší, květiny, portréty, ale ze všeho nejraději jihočeskou krajinu v okolí Českých Budějovic a Borovan. Maloval akvarel na čtvrtky a olej na kartony. Maloval rybníky, údolí, kopce, stromořadí, ale velice rád vyhledával něčím zajímavé vzrostlé a krásné stromy. Maloval i samoty, vesnice apod. Měl rád jarní a letní období zalité sluncem, maloval mandelíky z obilí, břízy v plné kráse i třpytící se hladiny rybníků. Maloval i zimní krajinu. Náměty pro malování vyhledával při jízdě na kole i vlakem. Na kole vozil všechny potřeby k malování, stojan, paletu, barvy a velké kartony.Do skicáku si dělal náčrtky a pak v nepříznivém počasí je doma zpracovával.
Namaloval více jak 200 obrazů, většinu rozprodal svým známým z práce. Nejkrásnější obrazy však mají příbuzní a nebo jsou uchovány v galerii.